Uczestnicy projektu FOOTFALLSofNATURE w Wojsławicach!

Spotkanie C2 odbyło się w dniach 27 czerwca – 1 lipca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojsławicach-Kolonii.

Pierwszego dnia w szkole zorganizowano uroczystość otwarcia. Uczniowie z grupy tanecznej „Iskierki” zatańczyli 2 tradycyjne polskie tańce. Po krótkiej przerwie, uczestnicy udali się do ratusza na spotkanie z Wójtem Gminy Wojsławice. Po spotkaniu uczestnicy mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miejscowości. Ostatnim punktem programu był trening KravMagi w szkolnej sali gimnastycznej.

Drugi dzień rozpoczął się od zajęć w szkole. Najpierw uczniowie zaprojektowali etykiety na różne rodzaje pojemników na odpady. Etykiety naklejano na kosze i umieszczano na szkolnych korytarzach. Potem wybrane zostały najlepsze hasła, które będą  umieszczane w lasach/parkach. Następnie wszyscy uczestnicy zaprezentowali filmy o rodzajach odpadów, po czym wzięli udział w quizie aby sprawdzić, ile się nauczyli. Kolejną aktywnością był trekking na łonie natury – uczniowie i nauczyciele pod przewodnictwem leśniczego, odkrywali piękno lessowych wąwozów w Starym Majdanie. Poznali gatunki zwierząt i roślin, które można spotkać w okolicy. Po trekkingu uczestnicy zwiedzili Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim oraz Izbę Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. Tam zorganizowano warsztaty kulinarne – uczniowie przygotowali tradycyjne „cebularze” i nauczyli się robić masło. Odkryli, że tradycyjna kuchnia jest nie tylko smaczna, ale także przyjazna środowisku.

Trzeciego dnia odbyła się wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przewodnik opowiedział o tym, jak 100 lat temu żyli mieszkańcy wsi i jak muzeum stara się kontynuować tradycyjne rolnictwo, które jest bardzo trudne, ale ekologiczne i satysfakcjonujące. W godzinach popołudniowych uczestnicy zwiedzili Stare Miasto w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur, gdzie na czwartym piętrze znajduje się pasieka, której celem jest uświadomienie zwiedzającym znaczenia pszczelarstwa. Wieczorem zorganizowano spotkanie dla wszystkich uczestników, nauczycieli, rodziców i lokalnych władz.

Czwarty dzień rozpoczął się zwiedzaniem Zamościa. Po południu uczestnicy odwiedzili Roztoczański Park Narodowy, aby odkryć bioróżnorodność Lubelskiego regionu. Po krótkim spacerze w parku odbył się piknik na łonie natury z pięknym widokiem na Stawy Echo.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do Kopalni Kredy w Chełmie, gdzie uczestnicy dowiedzieli się o przeszłość miasta. Później odbyło się spotkanie ewaluacyjne, a na zakończenie uczestnicy zwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Chełmie, gdzie poznali wiele różnych gatunków zwierząt żyjących w okolicy i wzięli udział w warsztatach plastycznych „Zwierzęta w pastelach”.

 

https://youtu.be/0ubd6oCfpjI