ŻONKILE #ŁączyNasPamięć

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w dwunastej edycji ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej ŻONKILE pod hasłem #ŁączyNasPamięć, pod patronatem muzeum Polin w Warszawie. W 81. rocznicę powstania w gettcie warszawskim podejmujemy temat pamięci. Zastanawiamy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.