Poznaliśmy historię radiofonii i telewizji

           Dnia 7  lutego 2020 r. został zorganizowany wyjazd  do HDK na spektakl edukacyjny pt.    ” Tesla vs Marconi” prezentowany przez Teatr z Wrocławia. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, że Nikola Tesla to fascynująca postać. Pochodzący z małej serbskiej wioski odkrywca i wynalazca miał na koncie 170 (niektórzy twierdzą nawet, że ponad dwieście) patentów a jednak choć zrewolucjonizował życie codzienne końca XIX i początków XX wieku, umierał w samotności, w dodatku – z poczuciem porażki. Jeden z jego wynalazków – radio – przywłaszczył sobie Włoch Guglielmo Marconi, który w dodatku dostał za niego Nagrodę Nobla, choć za wynalazek otrzymał tylko 2 szylingi 6 pensów. Autorstwo Tesli zostało sądownie potwierdzone dopiero po jego śmierci. Poznaliśmy też postać Johna Logie Baird, szkockiego inżyniera, wynalazcy pierwszego działającego systemu telewizyjnego. Pioniera techniki telewizyjnej. W 1924 skonstruował on telewizor monochromatyczny, w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki Północnej, jak i Południowej, a także stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. Wynalazł noktowizor (1926).
Dzieci próbowały rozstrzygnąć sceniczny pojedynek Tesli i Marconiego na oklaski i okrzyki oraz same mogły wziąć udział w przedstawieniu – kilku ochotników mogło wcielić się w role i wystąpić na scenie np. w teleturnieju „Koło fortuny” lub reklamie wody.
Trudne treści podane w ciekawy sposób były dla dzieci lekcją a zarazem dobrą zabawą.
Wyjazd zorganizowała Teresa Lackowska.