GRA Z HISTORIĄ

      W I semestrze roku szkolnego 2019/20120 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie realizowanym we współpracy z Fundacją Forum Dialogu. Do wspólnej pracy zgłosili się uczniowie klasy ósmej oraz klas siódmych, łącznie 22 osoby. Opiekunem grupy została p. Anna Błaszczuk. Wspólnie z trenerkami z fundacji uczniowie odbyli 4 spotkania w czasie których poznawali kulturę i historię Żydów. 
      02 grudnia 2019 r. nastąpiło podsumowanie projektu. W ramach projektu uczniowie zorganizowali Dzień Kultury Żydowskiej. Opracowane działania skierowane zostały do uczniów klas siódmych oraz nauczycieli. Dzień wypełniony został wieloma działaniami tematycznie związanymi z historią i kulturą Żydów w Wojsławicach. Prezentowano wspomnienia mieszkańców Wojsławic. Dla uczestników dnia przygotowano prezentację multimedialną, aby jeszcze bardziej uwydatnić historię Żydów w Wojsławicach. Uczniowie, mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas wielu konkurencji. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na cztery rywalizujące ze sobą zespoły. Po zapoznaniu z przygotowanymi informacjami mieli za zadanie przygotować gazetkę ścienną. Dużym wyzwaniem okazały się być łamigłówki o żydowskiej tematyce. Nie zabrakło również aktywności – zatańczono wspólnie żydowski taniec, oraz grano w ciuciubabkę. Dla artystów również znalazło się miejsce, bowiem jedną z konkurencji było namalowanie pracy ilustrującej tematykę dnia. Zbudowano również „słowne łańcuszki”, które poszerzyły słownictwo uczniów o wiele hebrajskich słów. Każdej zabawie towarzyszyła żydowska muzyka. Wisienką na torcie okazały się pyszne dania takie jak: maca, miód, kugle, chałka oraz bajgle. Trzy potrawy z pośród wymienionych uczestnicy projektu przygotowali sami. Następnie odbyła się wycieczka w formie gry terenowej, z wykorzystaniem kodów QR. Na zakończenie dnia wszyscy udali się na miejsce rozstrzelania Żydów w czasie II wojny Światowej gdzie uczczono zapalonym światłem oraz minutą ciszy pamięć ofiar.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *