Relacja z pierwszej mobilności w ramach projektu Erasmus+ FOOTFALLSofNATURE

W dniach 4-8 listopada pięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczycieli: p. Magdaleny Zarek i P. Eweliny Jabłońskiej, uczestniczyło w zajęciach projektowych w szkole Toki Avrupa Konutlari w Stambule. Razem z kolegami i koleżankami z Turcji, Macedonii i Włoch zrealizowali wszystkie zaplanowane zadania oraz poznali zwyczaje i kulturę turecką dzięki pobytowi w domach rodzin goszczących.

DZIEŃ PIERWSZY

Poniedziałek rozpoczął się ceremonią otwarcia, podczas której wystąpił szkolny chór oraz zespół taneczny. Następnie uczniowie zaprezentowali informacje na temat swoich krajów i szkół, po czym wszyscy udali się na spotkanie z burmistrzem w jego biurze w centrum dzielnicy Gaziosmanpasa. Tam z uwagą wysłuchali przemówienia na temat konieczności podjęcia starań na rzecz lepszej ochrony środowiska naturalnego, obejrzeli okazałe biuro burmistrza oraz otrzymali od niego pamiątkowe radioodbiorniki. Następnie zwiedzili pobliski dom kultury i bibliotekę. Po powrocie do szkoły uczestnicy projektu mieli okazję spróbować swoich sił w zajęciach łucznictwa, po czym wszyscy przystąpili do pracy nad założeniem ogrodu botanicznego. Nasi uczniowie w wyznaczonym miejscu posadzili maliny, truskawki, barwinek i kwiaty. Na koniec pracowitego dnia odbyła się degustacja smakołyków przygotowanych przez poszczególne kraje partnerskie.

DZIEŃ DRUGI

We wtorek rano odbyła się prelekcja na temat segregacji odpadów i recyklingu. Następnie wszystkie szkoły przedstawiły informacje na temat systemów edukacji w swoich krajach. Po prezentacji uczestnicy udali się na lekcje – nasi uczniowie wzięli udział w ciekawie przeprowadzonej lekcji fizyki. Kolejnym punktem programu były zajęcia kodowania i robotyki, podczas których uczyli się jak z kilkunastu elementów złożyć, a potem zaprogramować robota, który będzie się poruszał. Poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Dalsza część zadań miała miejsce w szkolnej czytelni, gdzie uczniowie przygotowali plakaty na temat segregacji odpadów, a nauczyciele wybrali logo projektu oraz najlepszą dekorację balkonu.

DZIEŃ TRZECI

Środa była dniem spędzonym poza murami szkoły. Zaczęła się od wizyty w zakładzie segregacji odpadów Istaç, który jest największym tego typu przedsiębiorstwem w Turcji. Uczestnicy poznali od podstaw proces segregacji i przetwarzania odpadów, który odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po obiedzie wszyscy udali się na godzinny spacer w przepięknym parku dendrologicznym Ataturk Arboretum. W promieniach ciepłego, jesiennego słońca podziwiali różne gatunki roślin oraz zwierząt. Dzienny program zakończył się sprzątaniem wybrzeży Morza Czarnego. Po pracy uczniowie mieli czas na odpoczynek i zdjęcia na pięknej, piaszczystej i niemal całkowicie pustej plaży.

DZIEŃ CZWARTY

Dzień czwarty – czwartek – był prawdziwą gratką dla miłośników historii i pięknej architektury. Uczestnicy projektu udali się bowiem do jednej z najstarszych dzielnic Stambułu, aby pod kierunkiem przewodnika zwiedzić najcenniejsze zabytki dawnej stolicy Bizancjum. Pierwszym miejscem był okazały pałac Topkapi, dawna siedziba władców Imperium Osmańskiego. Tam uczniowie mogli podziwiać bogato zdobione sale, wystawy muzealne prezentujące przedmioty używane w tamtym okresie oraz taras z pięknym widokiem na Bosfor. W dalszej części udali się do muzeum Hagia Sophia, dawniej kościół Mądrości Bożej, które nadal zachwyca przestrzenią i tajemniczą, mistyczną atmosferą. Po przejściu przez Hipodrom, grupa udała się w stronę Błękitnego Meczetu. Ze względu na obowiązujące zasady, kobiety muszą zakryć włosy i ramiona, wszyscy zaś przed wejściem zdejmują obuwie. Znaczna część sklepienia meczetu jest obecnie w remoncie, jednak można było zobaczyć jego fragmenty ozdobione tysiącami błękitnych kafelków z Izniku, od których wziął on swoją nazwę. Po zwiedzaniu i krótkiej przerwie na świeżo wyciskane soki z pomarańczy i granatu, uczestnicy mieli 2 godziny czasu wolnego na zakupy na Wielkim Bazarze. Tam mieli okazję nie tylko nabyć upragnione pamiątki dla rodzin, ale również spróbować swoich sił w trudnej sztuce negocjacji ceny, czyli bardzo popularnego w tym rejonie targowania.

DZIEŃ PIĄTY

Ostatni dzień  – piątek – był czasem na ewaluację, podsumowanie oraz planowanie kolejnego spotkania – w Polsce – w marcu przyszłego roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w mobilności, po czym wyruszyli do portu, gdzie czekał na nich uroczy statek wraz załogą. Po uroczystym obiedzie odbył się ponad 2-godzinny rejs po Bosforze. Pogoda znowu dopisała więc wszyscy delektowali się słońcem i zapierającymi dech widokami: błękitnych fal, okazałych mostów, zabytkowych willi i pałaców położonych na wybrzeżu oraz mieniących się w słońcu kopuł meczetów, z których roznosił się głos muezina nawołującego wiernych do modlitwy. Czas jakby stanął w miejscu…

A oto relacja z naszego pobytu w postaci filmu. 

Film przygotowała P. Ewelina Jabłońska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *